"Už od Náchoda se neustále ptá,..."

35. týden - První měsíc

2. 9. 2013 11:40

Pondělí byl nabitý a úspěšný den. Psali jsme druhý test, chybělo mi jen 10,5 bodu do maxima, to znamená známku 1-. Odpoledne jsem vyrazil nakoupit a s roztékajícími se dobrotami jsem valil na imigrační úřad. Tam jsem prozíravě ukázal v sobotu doručený dopis a za 66 CHF obdržel průkaz, který dokládá, že jsem v této zemi studijně, legálně a taky že tu bydlím. Po obědě a zdřímnutí jsem vyrazil na jih do lesa. Tam jsem za hodinu a půl nasbíral 2 litry ostružin. Normálně se tu prodává půl litru za € 4. Pak jsem zkusil co mé tělo vydrží a stopl jsem si hodinu běhu - naměřil jsem 10 km. To by šlo ;) Večer jsem se věnoval němčině a přípravě (povinné) prezentace jedné hlučínské tradice: zamykání/odemykání les.


Tak vypadá nejjednodušší grill posezení, které jsem našel v lese.

Úterní dopoledne uběhlo rychle a prezentace se povedla. Zkusil jsem vytvořit vlastní těsto na pizzu, ale kvasnice mě zatím neposlouchají, ale i tak byla pizza dobrá. Taky jsem z včerejších ostružin vyrobil čtyři sklenice skvělé marmelády (tak dobrou jsem snad ještě neměl). Denní snažení jsem završil naočkováním čerstvého švýcarského mléka Lactobacilem.

Středa byla plná jazyků. Po výuce němčiny jsem se s řeckou spolužačkou věnoval řeckému písmu. Debatovali jsme nad využitelností a možnostmi tohoto písma na dětských táborech v ČR. Odpoledne můj vlastní jogurt začínal vypadat jako jogurt, ale až do dalšího rána jsem ho nechával v teple. Upekl jsem bábovku na zítřejší třídní snídani a vyrazil do nejbližšího planetária/hvězdárny. Návštěvníci byli jen tři; mimo mě ještě máma s dcerou, která byla moc šikovná a akční. Přišli na to, že všemu nerozumím, ale rozuměl jsem docela dost. Každopádně za těch 5 CHF to stálo. Myslím že se tu budu objevovat častěji, hlavně až nebude zatažená obloha. Po planetáriu jsem ještě na dvě hodinky zajel na poslední večerní setkání své třídy.


Objevil jsem běžecký okruh 2,4 km s pomůckami. Ve Švýcarsku jich je móóóc!

Čtvrteční hodinová snídaně byla bezva, i když nic extra, der Kuchen der Sarah (učitelky) byl super. Po akci jsem dostal spoustu dobrot (dva litry pomerančové šťávy, chleba). Součástí posledního školního dne byl také poukaz na oběd v hodnotě € 4,5. Tak jsme si společně se spolužáky pošmákli. Školní rok, natož semestr ještě nezačal a já mám doma už šest kreditů. Musím říct, že tak dobré známky jako mám z němčiny teď jsem neměl už nějakých 13 let.

Pátkem mi začalo několikadenní "volno". V první jeho den jsem začal vymýšlet nějaké možnosti výletů, spočítal náklady a finanční možnosti do konce roku. Přepsal nějaké německé materiály, pohnul s přípravou tábora a mezi dopisováním blogu jsem se vydal na průzkum další části lesa. Je tu spousta ostružin, nějaké lísky a černý bez.

V sobotu jsem se věnoval tříděním materiálů a sepisováním potřeb. Byl jsem vytisknout mapy na připravovaný dvoudenní výlet, kdybych ho chtěl uskutečnit ještě letos. Nakoupil jsem nějaké nezbytnosti a večer navštívil mši, jelikož zítra je farní pouť a nikdo (ani farář) tu nebude. Půjčil jsem si z kostela kancionál (někteří si mě zvláštně prohlíželi, co to jako dělám) a před setměním si zaběhal. Dnes už druhou noc nejdou některé světla a zásuvky, ale nevidím tu nikde jističe, Ailing píše hlášení.


Lesní hlídač.

Neděle byla klidná, vstával jsem pozdě a věnoval se studiu filosofie (zase něco navíc), snad mě to moc nezdrží, každopádně je to dost přínosné. Odpoledne jsem vyvařoval, ale nic nového. Podařilo se mi udělat druhou várku vlastního jogurtu, teď se připravuji experimentovat i s dalšími druhy bakterií. Při večerním běhu jsem zmokl a na půl hodiny se před průtrží schovával mezi naštípaným dřevem (kterého je i v tom nemalém a neuklizeném lese podél cesta odhadem na dva tisíce kubických yardů). Jako večerní program jsem mimo němčiny zvolil pokračování v kurzu rychlého čtení (přerušený po půl roce, při splnění 64%). Taky jsme z odpovědi na hlášení objevili jističe, jenomže špatné, jak mi ráno poradil správce restaurace - nemají je tady nijak označené!

Za první měsíc jsem dále stihl utratit asi 20 CHF (nepočítaje slevněnku na vlak, nájem a zálohy = +1.660 CHF). Za bydlení, strava a nákupy (kromě knih) jsem dal přibližně € 540. Příští měsíc bude tedy podstatně skromnější. Na půjčeném kole mám 263 mil, a nějaké skromné na svém kole, ale dále jsem se ještě nevydal.


A jeho kamarádka.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio